Detail materiálu pro radu čj. RK-31-2008-26

RK-31-2008-26.doc
Číslo jednacíRK-31-2008-26
NázevNávrh partnerství v projektu Vzděláváním ke kvalitě
Zpracoval J. Bína
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuNa odbor sociálních věcí a zdravotnictví se společně obrátily firmy ConTrain, o.p.s., HESTIA, o.s., AGNES, o.s. a Vzdělávací centrum pro veřejnou správu, o.p.s., se žádostí o partnerství v projektu Vzděláváním ke kvalitě . V materiálu RK-31-2008-26, př. 1 je popsán záměr projektu. Uvedené firmy se společně podílely na řešení systémového projektu MPSV Celoživotní vzdělávání v sociálních službách . V tomto projektu na základě zadání MPSV ve veřejné zakázce byla jako výstup vytvořena metodika tvorby vzdělávacích plánů, přičemž seznam vzdělávacích potřeb i systém vzdělávání v sociálních službách byly pilotně ověřeny ve vybraných zařízeních sociálních služeb. Předkladatelem projektu bude firma ConTrain, o.p.s.
Cílem projektu Vzděláváním ke kvalitě je v časovém úseku 24 měsíců:
- identifikovat vzdělávací potřeby pracovníků a pracovnic poskytovatelů soc. služeb na klíčových profesních pozicích v rámci org. struktury;
- připravit/dopracovat ve spolupráci s nimi vzdělávací plány (individuální pro jednotlivé pracovníky a plán vzdělávání organizace);
- vzdělávat personál poskytovatelů soc. služeb v kraji v tématech, která byla zjištěna jako potřebná (v souladu se vzdělávacím plánem), v rámci akreditovaných vzdělávacích kurzů a dále reagovat na zjištěné vzdělávací potřeby vytvořením nových vzdělávacích programů;
- poskytnout zpětnou vazbu zúčastněným stranám o přínosech realizovaného vzdělávání na základě průběžného vyhodnocení.
Z materiálu RK-31-2008-26, př. 1 vyplývá, že první fáze projektu bude zaměřena na analýzu vzdělávacích potřeb, analýzu existujících vzdělávacích plánů poskytovatelů sociálních služeb a na realizaci krátkodobých kurzů zaměřených na tvorbu vzdělávacích plánů. V další fázi budou mít poskytovatelé možnost využít nabídky vzdělávacích programů, z nichž si mohou vybrat na základě vzdělávacích plánů. Absolvování první fáze nezavazuje zapojené poskytovatele k využití vzdělávacích programů skupiny firem, která realizuje projekt. Nabídka vzdělávacích programů však bude vycházet z předcházejícího průběhu projektu. Kvantifikace výstupů projektu bude specifikována na základě zájmu poskytovatelů, který je v současné době ověřován.
Partnerství kraje Vysočina má podle návrhu předkladatele projektu spočívat v těchto činnostech:
- zaštítění a podpora aktivit projektu z pozice zadavatele soc. služeb (u organizací zřizovaných krajem) a koncepčního garanta rozvoje sítě soc. služeb v kraji, a sice v procesu analýzy vzdělávacích potřeb, tvorby/dotváření vzdělávacích plánů personálu a organizací poskytovatelů soc. služeb v kraji a dalšího vzdělávání v identifikovaných oblastech vzdělávacích potřeb,
- konzultace výstupů projektových aktivit s odpovědným zaměstnancem odboru soc. věcí a zdravotnictví z hlediska koncepčních záměrů odboru k možnosti sladění záměrů proj. týmu s koncepčními záměry kraje,
- případná účast odpovědného zaměstnance na klíčových aktivitách projektu k zajištění koordinace analytických a vzdělávacích aktivit s koncepčními záměry odboru soc. věcí a zdravotnictví
- podpora komunikace realizačního týmu projektu s poskytovateli soc. služeb,
- bude-li v kapacitních možnostech KÚ, umožnění realizace vzdělávacích aktivit v prostorách KÚ,
- podpora publicity projektu.
Firmy ConTrain, o.p.s., HESTIA, o.s., AGNES, o.s. a Vzdělávací centrum pro veřejnou správu, o.p.s. budou v projektu plnit tyto úkoly:
- realizace komplexní analýzy vzdělávacích potřeb poskytovatelů soc. služeb v kraji (veškeré výstupy budou k dispozici KÚ),
- podpora tvorby/dopracování vzdělávacích plánů personálu a organizací poskytovatelů soc.služeb v kraji Vysočina, kteří se zúčastní projektu, a vyškolení zástupců poskytovatelů v metodice jejich tvorby,
- vzdělávání zástupců poskytovatelů soc. služeb v oblastech, kde byly v předchozích fázích identifikovány vzdělávací potřeby, a které nebudou pokryty jinými vzdělávacími org. (po dohodě s KÚ),
- evaluace systému vzdělávání nastaveného během projektu (KÚ bude poskytnuta závěrečná hodnotící zpráva, která vyhodnotí průběh a dopady nastaveného systému vzdělávání),
- publicita aktivit projektu v regionu i ČR.

Partnerství v projektu ve výše uvedeném rozsahu již přijal Pardubický kraj.
Partnerství budou za kraj zajišťovat pracovníci OSVZ. Návrh prohlášení o partnerství je uveden v materiálu RK-31-2008-26, př. 2.
Návrh řešení Odbor sociálních věcí a zdravotnictví navrhuje vzít na vědomí záměr projektu Vzděláváním ke kvalitě a schválit prohlášení o partnerství podle materiálu RK-31-2008-26, př. 2. Prohlášení obsahuje také závazek partnera plnit povinnosti vyplývající z Příručky pro příjemce finanční podpory z OP LZZ. Tato příručka stanoví požadavky na vzájemnou komunikaci, informování partnerů a na stanovení způsobu projednávání změn projektu. Je zde požadována i spolupráce na vypracovávání monitorovacích zpráv, ale rozsah této spolupráce se vždy odvíjí od charakteru toho, co partner zabezpečuje. V tomto případě by tedy neměla překročit rámec vzájemné informovanosti a konzultací. Co se týká pracovní náročnosti na odbor, bude se jednat o zvýšenou komunikaci s poskytovateli a vzdělavateli na téma vzdělávání pracovníků v sociálních službách, včetně zabezpečení prostor a drobných organizačních úkonů. Tato činnost je od OSVZ očekávána i bez partnerství v tomto projektu, protože se rozvojem lidských zdrojů zabývá v souvislosti se střednědobým plánováním rozvoje sociálních služeb.
V případě, že bude projekt úspěšný a jeho realizace bude podpořena, předloží OSVZ ke schválení návrh smlouvy o partnerství.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
záměr projektu Vzděláváním ke kvalitě a
prohlášení o partnerství podle materiálu RK-31-2008-26, př. 2.
Odpovědnost odbor sociálních věcí a zdravotnictví
Termín 31. 12. 2011