Detail materiálu pro radu čj. RK-29-2008-11

Číslo jednacíRK-29-2008-11
NázevDarování pozemků v k. ú. a obci Česká Bělá
Zpracoval J. Mrázková
Popis problémuPředkládaný materiál řeší bezúplatný převod pozemků zastavěných místní komunikací do vlastnictví městyse Česká Bělá.
Odboru majetkovému byla postoupena žádost p. Jana Frühbauera, bytem Česká Bělá č.p. 142 o letní i zimní údržbu komunikace, která je příjezdovou komunikací k jeho trvalému bydlišti. Žadatel bydlí na samotě vzdálené cca 1 km od silnice II/351. Příjezdovou komunikaci (místní komunikaci) tvoří bývalá trasa této silnice. Uvedená komunikace není zařazena v silniční síti silnic II. a III. třídy na území kraje Vysočina.
Žádost byla předložena dopravní komisi k posouzení a ta uložila odboru dopravy a SH a odboru majetkovému zahájit jednání s městysem Česká Bělá o převodu pozemků a zpevnění za těchto pozemcích z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví městyse Česká Bělá. Jedná se o tyto pozemky: par. č. 1480/1 - ost. plocha, silnice o výměře 379 m2, par. č. 1480/6 - ost. plocha, silnice o výměře 1633 m2 a par. č. 1480/7 - ost. plocha, silnice o výměře 4990 m2 v k.ú. a obci Česká Bělá. Odbor majetkový se dopisem ze dne 9. 7. 2008 obrátil na městys Česká Bělá s nabídkou bezúplatného převodu výše uvedených pozemků, včetně zpevnění na těchto pozemcích do vlastnictví městyse Česká Bělá. Zastupitelstvo městyse na svém zasedání dne 1. 9. 2008 schválilo nabytí výše uvedených pozemků do vlastnictví městyse.
Uvedené pozemky získal kraj Vysočina na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí MDS ČR čj. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001. Zřizovací listinou byl dán do správy příspěvkové organizace kraje s názvem Správa a údržba silnic Havlíčkův Brod, resp. podle Rozhodnutí o sloučení příspěvkových organizací vydaného krajem Vysočina a schváleného Zastupitelstvem kraje Vysočina usnesením č. 0523/08/2006/ZK ze dne 7. 11. 2006, účinného od 1. 1. 2007, byly tyto pozemky svěřeny do správy organizace s názvem Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace.
Pozemky jsou Katastrálním úřadem pro Vysočinu, katastrálním pracovištěm Havlíčkův Brod vedeny na LV č. 63 pro k.ú. a obec Česká Bělá.
Návrh řešení Odbor majetkový doporučuje radě kraje rozhodnout zveřejnit na úřední desce krajského úřadu záměr darování uvedených pozemků v k.ú. a obci Česká Bělá. Pozemky jsou zastavěny místní komunikací, nejedná se o pozemky silniční a jsou pro kraj Vysočina nepotřebné. Jejich darování je v souladu se Zásadami Zastupitelstva kraje Vysočina pro převod nemovitého majetku ve vlastnictví kraje Vysočina - čl. II, odst. 2. Darované pozemky budou sloužit pro veřejně prospěšné účely a nebudou užívány komerčně. V případě kladného rozhodnutí o darování, budou pozemky vyjmuty dodatkem zřizovací listiny ze správy Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace.
Usnesení předpokládá rozhodnout zveřejnit záměr darování pozemků, včetně zpevnění a doporučení zastupitelstvu kraje rozhodnout darovat pozemky se zpevněním z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví městyse Česká Bělá.
StanoviskaDopravní komise na svém jednání dne 16. 5. 2008 uložila ODSH a OM zahájit jednání s městysem Česká Bělá o majetkoprávní vypořádání pozemků zastavěných bývalou trasou silnice II/351.
ODSH souhlasí s darováním uvedených pozemků, včetně zpevnění do vlastnictví městyse Česká Bělá, stejně jako Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, provoz Havlíčkův Brod.
zveřejnit záměr darování pozemků par. č. 1480/1 - ost. plocha, silnice o výměře 379 m2, par. č. 1480/6 - ost. plocha, silnice o výměře 1633 m2 a par. č. 1480/7 - ost. plocha, silnice o výměře 4990 m2 v k. ú. a obci Česká Bělá do vlastnictví městyse Česká Bělá;
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout darovat pozemky par. č. 1480/1 - ost. plocha, silnice o výměře 379 m2, par. č. 1480/6 - ost. plocha, silnice o výměře 1633 m2 a par. č. 1480/7 - ost. plocha, silnice o výměře 4990 m2 v k. ú. a obci Česká Bělá z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví městyse Česká Bělá.
Termín prosinec 2008