Detail materiálu pro radu čj. RK-28-2008-22

RK-28-2008-22.doc  RK-28-2008-22pr1.xls
Číslo jednacíRK-28-2008-22
NázevNávrh rozpočtového opatření - dotace na aktivní politiku zaměstnanosti od úřadů práce za 1. pololetí 2008
Zpracoval M. Palán, K. Řezáčová
Předkládá A. Krištofová, M. Pech
Popis problémuMateriál řeší dopad poskytování účelových dotací úřadů práce krajským příspěvkovým organizacím do rozpočtu kraje.
Úřady práce v rámci aktivní politiky zaměstnanosti sjednávají se zaměstnavateli dohody o:
a) vytvoření pracovních míst pro veřejně prospěšné práce
b) vyhrazení pracovních míst pro uchazeče o zaměstnání
c) zřizování společensky účelných pracovních míst
d) zabezpečení odborné praxe absolventů škol.
Na základě těchto dohod byly zaměstnavatelům poskytovány účelové dotace ze státního rozpočtu (účelový znak 13101) na částečnou úhradu mzdových nákladů a nákladů povinného pojištění související s přijetím uchazečů o práci do pracovního poměru. Tyto příspěvky byly dosud poskytovány příspěvkovým organizacím prostřednictvím rozpočtu zřizovatele. Na základě metodického sdělení Ministerstva financí došlo k 1. 1. 2008 ke změně v dosavadním systému poukazování těchto dotací. Úřady práce v současnosti poskytují tyto dotace výhradně přímou platbou na účet krajské příspěvkové organizace při vyloučení zprostředkovatelské role kraje. Tato změna se promítla i do celkové výše dotací úřadů práce, které zbytkově protekly přes rozpočet kraje, a to jen v úhrnné výši 461,46 tis. Kč. Jejich rozpis je předmětem materiálu RK-28-2008-22, př. 1.
Protože prostředky úřadu práce byly příspěvkovým organizacím poskytovány prostřednictvím rozpočtu kraje, je nutné tyto dotace ve smyslu usnesení 1438/37/2004/RK ze dne 2. 11. 2004 schválit radou kraje.
Návrh řešení Navrhuje se radě kraje:
* schválit zvýšení příjmů a výdajů rozpočtu kraje Vysočina na rok 2008 o účelovou dotaci poskytnutou úřady práce v rámci aktivní politiky zaměstnanosti pro příspěvkové organizace zřizované krajem v celkové výši 461,46 tis. Kč. Kvantifikace rozpočtového opatření je uvedena v příloze č. 1 tohoto materiálu.;
* upravit u příspěvkových organizací závazný ukazatel Příspěvek na provoz na rok 2008 o příslušnou částku poskytnutou úřady práce.
StanoviskaOdbor sociálních věcí a zdravotnictví s návrhem rozpočtového opatření souhlasí.
* zvýšení příjmové a výdajové části rozpočtu kraje Vysočina na rok 2008 o účelové dotace od úřadů práce poskytnuté na základě dohod sjednaných v rámci aktivní politiky zaměstnanosti v úhrnné výši 461,46 tis. Kč v členění dle materiálu RK-28-2008-22, př. 1;
* u příspěvkových organizací úpravu závazného ukazatele Příspěvek na provoz na rok 2008 dle materiálu RK-28-2008-22, př. 1 s tím, že finanční prostředky jsou organizacím poukázány z rozpočtu kraje ve výši skutečně přijatých účelových dotací od úřadů práce.
Odpovědnost odbory sociálních věcí a zdravotnictví, školství, mládeže a sportu, ekonomický a ředitelé dotčených příspěvkových organizací
Termín do 31. 12. 2008