Detail materiálu pro radu čj. RK-27-2008-07

RK-27-2008-07.doc  RK-27-2008-07pr1.doc  RK-27-2008-07pr1upr1.doc
Číslo jednacíRK-27-2008-07
NázevProdej nemovitostí v k .ú. a obci Jihlava - areál bývalých Kasáren Otakara Jaroše v Jihlavě
Zpracoval J. Mrázková
Popis problémuJedná se o prodej části areálu bývalých Kasáren Otakara Jaroše v Jihlavě do vlastnictví ČR - ČSSZ.
Zastupitelstvo kraje usnesením 0289/04/2006/ZK rozhodlo nabýt nemovitý majetek tvořící areál bývalých Kasáren Otakara Jaroše v Jihlavě (dále jen areál KOJ). Zájem o získání tohoto nepotřebného vojenského majetku do vlastnictví kraje byl od počátku zdůvodňován jednak nutnou potřebou dostavby kancelářských prostor pro krajský úřad k zajištění činností v samosprávě a státní správě v působnosti kraje a dále záměrem kraje využít většinu území areálu KOJ pro umístění a výstavbu sídel institucí a úřadů s krajskou působností. Přitom kraj deklaroval zájem zajistit koordinaci a pomoc při jejich dislokaci v území.
Část areálu KOJ kraj Vysočina prodal Všeobecné zdravotní pojišťovně ČR pro výstavbu krajského sídla.
Usnesením 0343/05/2007/ZK rozhodlo zastupitelstvo kraje uzavřít smlouvu o budoucí smlouvě kupní a o zřízení věcného břemene dle materiálu ZK-05-2007-47, př. č. 1. Tato smlouva byla smluvními stranami - Vysočinou a Českou republikou, Českou správou sociálního zabezpečení - uzavřena 2. 10. 2007.
Budoucí kupující nyní vyzval budoucího prodávajícího k uzavření smlouvy kupní a o zřízení věcného břemene, k jejímuž uzavření se smluvní strany zavázaly budoucí smlouvou. Předmětem smlouvy je část nemovitostí, které kraj Vysočina získal darovací smlouvu uzavřenou mezi Českou republikou - Ministerstvem obrany a krajem Vysočina dne 4. 7. 2006, právní účinky vkladu dne 9. 8. 2006. Jedná se o následující nemovitosti: pozemky par. č. 3942/5 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 23 m2, par. č. 3942/10 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 30 m2, par. č. 3942/13 - ost. plocha, manipulační plocha o výměře 6 272 m2, par. č. 3943 - zast. plocha a nádvoří o výměře 311 m2, budova bez č.p/č.e. stojící na pozemku par.č. 3942/5, budova bez č.p./č.e. stojící na pozemku par. č.3942/10 a budova bez č.p./č.e. stojící na pozemku par. č. 3943, vše v k.ú. a obci Jihlava. Smlouvou o budoucí smlouvě kupní a o zřízení věcného břemene byla mezi smluvními stranami dohodnuta kupní cena ve výši 3 300 000 Kč jako cena odpovídající předpokládaným nákladům kraje na přípravu a zpřístupnění území (vybudování propojovací komunikace a zajištění odstranění nadzemních částí budov, jenž přesahují území uvažovaná k budoucímu převodu na nabyvatele), nikoli jako cena v místě a čase obvyklá. Konstrukce kupní ceny byla obdobná jako u prodeje sousední části areálu KOJ do vlastnictví Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky. Zájmem kraje je vytvořit podmínky a předpoklady pro vybudování odpovídajících prostor pro zajištění činností institucí a úřadů s krajskou působností. Budoucí kupující se ve smlouvě zavázal, že převáděné nemovitosti využije pro účely výstavby nového sídla svých územních organizačních jednotek v Jihlavě. Převáděný majetek tedy nebude užíván ke komerčním účelům a bude sloužit výhradně pro účely zajištění státní správy v oblasti sociálního zabezpečení.
Budoucí smlouvou bylo dále sjednáno, že bude uzavřena smlouva o zřízení věcného břemene uložení a provozování kabelů nízkého napětí a sdělovacích kabelů za jednorázovou úplatu. Geometrickým plánem č. 4071-49/2006 ze dne 20. 7. 2008 vyhotoveným Ing. Martinem Pejchalem - geodetická kancelář bylo vyznačeno toto věcné břemeno. Věcné břemeno bude zřizováno ve prospěch vlastníka nemovitostí (pozemků a budov kraje Vysočina v k.ú. a obci Jihlava).
Návrh řešení OM navrhuje s odkazem na smlouvu o budoucí smlouvě kupní a o zřízení věcného břemene převést úplatně výše uvedené nemovité věci do vlastnictví České republiky a příslušnosti hospodařit pro Českou správu sociálního zabezpečení s tím, že současně bude zřízeno věcné břemeno uložení a provozování kabelů nízkého napětí a sdělovacích kabelů v pozemku par. č. 3942/13 v k.ú. a obci Jihlava, který je předmětem prodeje, a to za jednorázovou úhradu stanovenou znaleckým posudkem.
Usnesení předpokládá doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout převést z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví České republiky, příslušnosti hospodařit pro Českou správu sociálního zabezpečení nemovité věci se současným zřízením věcného břemene uložení a provozování kabelů v pozemku, který je předmětem kupní smlouvy.
StanoviskaUsnesením 0343/05/2007/ZK Zastupitelstvo kraje rozhodlo uzavřít smlouvu o budoucí smlouvě kupní a o zřízení věcného břemene dle materiálu ZK-05-2007-47, př. 1.
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout převést úplatně pozemky par. č. 3942/5 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 23 m2, par. č. 3942/10 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 30 m2, par. č. 3942/13 - ost. plocha, manipulační plocha o výměře 6 272 m2, par. č. 3943 - zast. plocha a nádvoří o výměře 311 m2, budovu bez č.p/č.e. stojící na pozemku par.č. 3942/5, budovu bez č.p./č.e. stojící na pozemku par. č.3942/10 a budovu bez č.p./č.e. stojící na pozemku par. č. 3943, vše v k. ú. a obci Jihlava z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví České republiky, příslušnosti hospodařit pro Českou správu sociálního zabezpečení za kupní cenu 3 300 000 Kč s tím, že současně bude zřízeno věcné břemeno uložení a provozování kabelů nízkého napětí a sdělovacích kabelů v pozemku par. č. 3942/13 v k. ú. a obci Jihlava ve prospěch kraje Vysočina jako vlastníka nemovitostí v k. ú. a obci Jihlava dle smlouvy kupní a o zřízení věcného břemene dle materiálu RK-27-2008-07, př. 1.
Termín 16. 9. 2008