Detail materiálu pro radu čj. RK-25-2008-39

NázevŽádost města Velká Bíteš
Zpracoval M. Pech
Předkládá M. Pech
Popis problémuV materiálu je předložena žádost města Velká Bíteš o převedení zřizovatelských kompetencí k Základní škole Velká Bíteš, Tišnovská 116, příspěvková organizace (bývalá speciální škola) zpět na kraj Vysočina.
Dopisem ze dne 8. 8. 2008 (v příloze 1 materiálu RK-25-2008-39) požádal starosta města Velká Bíteš Mgr. Miroslav Báňa na základě rozhodnutí rady města o přípravu kroků směřujících k převzetí zřizovatelských kompetencí k Základní škole Velká Bíteš, Tišnovská 116, příspěvková organizace. Tato škola, dříve Speciální školy, Velká Bíteš, Tišnovská 116 byla na základě rozhodnutí zastupitelstva kraje Vysočina ze dne 16. 12. 2003 číslo usnesení 355/07/2003/ZK převedena na město Velká Bíteš. Tento postup města je odůvodněn výrazně klesajícím počtem žáků školy a vzrůstajícími provozními náklady.
Návrh řešení OŠMS nedoporučuje převzetí zřizovatelských kompetencí k Základní škole Velká Bíteš, Tišnovská 116, příspěvková organizace. Tento postup není v souladu s Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy kraje Vysočina 2008, úkol B. 4., opatření 2. OŠMS doporučuje jako řešení situace sloučení uvedené školy se Základní školou Velká Bíteš okres Žďár nad Sázavou a sestěhování obou škol do budovy této školy. Inkluze dětí se zdravotním či mentálním postižením je v současné době preferována odborníky na problematiku vzdělávání handicapovaných dětí. V ZŠ Velká Bíteš okres Žďár nad Sáízavou navíc také ubývají žáci a toto řešení se jeví jako optimální z hlediska naplnění budovy školy a tím i snížení provozních nákladů a efektivnějšího využití mzdových prostředků. Tento postup byl se zástupci města Velká Bíteš projednán na společném jednání. Popsané řešení funguje již na Základní škole Žďár nad Sázavou, Komenského 6 a od 1. 1. 2008 se připravuje také v Pacově.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
nevyhovět žádosti města Velká Bíteš dle materiálu RK-25-2008-39, př. 1.
Odpovědnost OŠMS
Termín 31. 8. 2008