Detail materiálu pro radu čj. RK-25-2008-29

RK-25-2008-29.doc  RK-25-2008-29pr1.doc  RK-25-2008-29pr2.doc  RK-25-2008-29pr3.doc
Číslo jednacíRK-25-2008-29
NázevŽádost o poskytnutí podpory projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice
Zpracoval R. Handa, H. Strnadová
Předkládá L. Staněk
Popis problémuMateriál se předkládá radě kraje z důvodu přijmutí rozhodnutí o předložení žádosti poskytnutí podpory projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice do Operačního programu Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013, který podporuje realizaci projektů s přeshraničním dopadem v česko-rakouském příhraničí. Na území České republiky jsou podporovaným územím kraje Vysočina, Jihočeský a Jihomoravský. Program zajišťuje spolufinancování způsobilých výdajů projektu ve výši 90% (85% Evropský fond pro regionální rozvoj - ERDF, 5% státní rozpočet České republiky). Prioritní osa 2 - Regionální dostupnost a udržitelný rozvoj, Oblast podpory 2.1 - Doprava a regionální dostupnost umožňuje výstavbu a modernizaci dopravní infrastruktury s důrazem na zlepšení kvality spojení příhraničního regionu.
Návrh řešení Odbor dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu kraje Vysočina (dále jen ODSH ) doporučuje radě kraje předložit žádost o podporu projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice . Jedná se o úsek silnice mezi Hrotovicemi a Jaroměřicemi nad Rokytnou v celkové délce přibližně 11,5 km. Tento úsek, který je zakreslen v příloze RK-25-2008-29,př.3, byl dle studie Stav povrchu vozovek silniční sítě II. třídy v kraji Vysočina v roce 2005 klasifikován jako nevyhovující. Tento problém byl řešen již na jednání Dopravní komise rady kraje Vysočina na základě upozornění zástupců Dobrovolného sdružení obcí Mikroregionu Hrotovicko a Rokytná - ekologický mikroregion. Dopravní komise Rady kraje Vysočina přijala dne 27.6.2008 usnesení č. 003/05/2008/DK, ve kterém doporučuje zařadit tento úsek komunikace k realizaci v roce 2009.
Současně s tím ODSH navrhuje k finančnímu zajištění projektu schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv ve výši maximálně 35 mil. Kč.
ODSH doporučuje Radě kraje Vysočina doporučit Zastupitelstvu kraje Vysočina rozhodnout uzavřít Dohodu dle materiálu RK-25-2008-29, př. 1.
Rozhodovat o spolupráci kraje s jinými kraji a o mezinárodní spolupráci je v souladu s § 35 odst. 2 písm. h) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o krajích), vyhrazeno zastupitelstvu kraje.
Další povinnou přílohou žádosti o podporu projektu je Čestné prohlášení partnera projektu, které je Radě kraje Vysočina předkládáno v materiálu RK-25-2008-29, př. 2.
Část B je předkládána Radě kraje Vysočina, která v souladu s § 59 odst. 3 zákona o krajích zabezpečuje rozhodování o ostatních záležitostech patřících do samostatné působnosti kraje.
Část A, obsahující závazek spolufinancování projektu, je předkládána Zastupitelstvu kraje Vysočina.
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje podporuje záměr ODSH předložit projekt II/152 Jaroměřice - Hrotovice do Operačního programu Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013. Připravovaný projekt je v souladu s oblastí podpory 2.1 Doprava
a regionální dostupnost.
Odbor ekonomický
Uvedený projektový záměr není zahrnut v rozpočtovém výhledu na roky 2009 - 2011, v případě schválení zastupitelstvem kraje bude založen zvláštní účet a podle potřeby převáděny finanční prostředky z Fondu strategických rezerv. Ekonomický odbor souhlasí s návrhem usnesení.

Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, provoz Třebíč, doporučuje celkovou rekonstrukci v celém úseku tak, aby směrové i šířkové uspořádání vyhovovalo bezpečnému provozu vozidel.
ukládá
odboru dopravy a silničního hospodářství předložit žádost o poskytnutí podpory projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice do Operačního programu Cíl Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013 ;
prohlašuje
skutečnosti uvedené v materiálu RK-25-2008-29, př. 2, Část B;
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv ve výši max. 35 mil. Kč na zvláštní účet kraje určený na financování projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice s tím, že finanční prostředky budou uvolňovány postupně podle aktuální potřeby projektu;
* prohlásit skutečnosti uvedené v materiálu RK-25-2008-29, př. 2, Část A;
* rozhodnout uzavřít Dohodu o spolupráci mezi Vedoucím partnerem a projektovými partnery v rámci projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice dle materiálu RK-25-2008-29, př. 1.
Odpovědnost odbor dopravy a silničního hospodářství
Termín 16. 1. 2009