Detail materiálu pro radu čj. RK-25-2008-20

RK-25-2008-20.doc
Číslo jednacíRK-25-2008-20
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření - splátka půjčky od občanského sdružení Agora Central Europe, společnost pro demokracii a kulturu
Zpracoval L. Hondlová
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuNa základě usnesení 0524/15/2005/RK a usnesení 0452/07/2005/ZK byla mezi krajem Vysočina (dále jen věřitelem) a občanským sdružením Agora Central Europe, společností pro demokracii a kulturu (dále jen dlužník) uzavřena Smlouva o poskytování půjček (dále jen Smlouva) ve výši uznatelných nákladů na realizaci všech čtyř etap projektu Komunitní plánování sociálních služeb v kraji Vysočina v rámci grantového schématu Podpora sociální integrace v kraji Vysočina 2004 - 2006 (dále jen grantové schéma ), Opatření 3.2 SROP dle chváleného rozpočtu. Současně byl schválen převod finančních prostředků ve výši 1 433 tis. Kč (finanční prostředky na 1. etapu projektu) z Fondu strategických rezerv do výdajové části rozpočtu kraje na rok 2005, kapitoly Sociální věci, § 4399 - Ostatní záležitosti sociálních věcí a zaměstnanosti, položky 5622 - Neinvestiční půjčené prostředky občanským sdružením za účelem poskytnutí půjčky. Realizace projektu Komunitní plánování sociálních služeb v kraji Vysočina byla v roce 2007 ukončena. K vrácení finančních prostředků mělo dojít nejpozději do 31. 03. 2008.
Usnesením 0128/02/2008/ZK byl schválen Dodatek č. 1 Smlouvy o poskytování půjček, který posunuje termín vrácení půjčených finančních prostředků nejpozději do 31. 08. 2008. K posunutí termínu došlo v důsledku spojení posledních tří žádostí o proplacení nákladů dohromady (jde o poslední tři realizované etapy, na které byla poskytnuta celková půjčka 5 458 Kč). V původním termínu byla splacena pouze půjčka na první etapu. Tímto spojením došlo také k posunutí termínu proplacení finančních prostředků za druhou a třetí etapu na rok 2008.
Peněžní prostředky po obdržení podpory z prostředků programu SROP byly dlužníkem v částce 5 458 tis. Kč (druhá až čtvrtá splátka) věřiteli vráceny a připsány na účet kraje. Protože u druhé a třetí splátky bylo počítáno s vrácením finančních prostředků už v roce 2007, je v příjmové části rozpočtu kraje pro rok 2008 počítáno jen s poslední čtvrtou splátkou, a to ve výši 1 419 tis. Kč. Finanční prostředky ve výši 4 039 tis. Kč (rozdíl mezi přijatou splátkou a částkou uvedenou v rozpočtu) je potřeba zařadit do rozpočtu kraje.
Návrh řešení Zastupitelstvu kraje je navrhováno:
- schválit zvýšení příjmové části rozpočtu kraje o vrácené finanční prostředky ve výši
4 039 tis. Kč a následně schválit převod těchto prostředků do Fondu strategických rezerv.
StanoviskaEkonomický odbor nemá připomínky k navrhovanému rozpočtovému opatření. Splátka půjčených prostředků ve výši 5 458 tis. Kč od společnosti Agora CE byla na účet kraje připsána dne 13. 5. 2008.
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení příjmové části rozpočtu kraje (položka 2420 - Splátky půjčených prostředků od obecně prospěšných společností a podobných subjektů) o částku 4 039 tis. Kč a převedení této částky do Fondu strategických rezerv (pol. 8115 - Změna stavu krátkodobých prostředků na bankovních účtech).
Odpovědnost odbor sociálních věcí a zdravotnictví, ekonomický odbor
Termín do 25. 9. 2008