Jaroslav Hulák

Vysočina patří v oblasti využívání nových technologií a rozvoje informatiky ke špičce mezi českými regiony. Velice rádi to připomínáme a jsme to náležitě hrdí. Význam informatiky roste neustále – nové technologie nám pomáhají vytvářet podmínky pro rychlé rozhodování úřadů, lepší péči o pacienty, pohodlí pro turisty či nové pracovní příležitosti pro obyvatele kraje.

V roce 2006 jsme definitivně zprovoznili krajskou páteřní optickou síť ROWANet. Jmenuje se po stromu, jehož plody jsou použité ve znaku kraje Vysočina (rowan znamená anglicky jeřabina). Síť dokáže hodně užitečné věci. Propojuje počítače úřadů, škol, záchranářů, hasičů, knihoven, muzeí a ústavů tím, že si všichni můžeme vyměňovat data tak rychle, jako bychom seděli v jedné budově. Je to docela převratná věc i dnes v době e-mailů. Dat totiž může být téměř neomezené množství, a když se k tomu přidá ještě datový sklad, který už také máme, umíme skoro ihned odpovědět na jakoukoliv otázku, vytvořit jakoukoliv analýzu, a hlavně sledovat, jak se která věc v průběhu let daří či nikoliv. Zkrátka – práce na rozvoji našeho kraje je snazší a účinnější. Význam zprovoznění ROWANetu se dá přirovnat k významu zavedení elektřiny. Umíme žít i bez ní, ale už bychom asi nechtěli.

Je toho opravdu hodně, co se nám v roce 2006 v oblasti informatiky podařilo. Mohl bych vzpomenout ještě práci  na informačních místech pro podnikatele, veřejný internet v obcích, internetové kiosky pro turisty a řadu dalších užitečných věcí. Nic z toho není samoúčelné.

Vysočina je v podstatě venkovský region – nemáme žádné obří město, ale síť prakticky rovnocenných měst i vesnic; jejich spojení se světem i mezi sebou je to nejlepší, co pro jejich rozvoj můžeme udělat.

Jaroslav Hulák

radní pro oblast informatiky a územního plánování