Databáze tiskových zpráv Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Tiskové zprávy kraje Vysočina ze dne 19.10.2006

Fond Vysočiny a příspěvek na IT - poslední šance roku 2006


Rádi bychom upozornili obce, svazky obcí a jejich organizace na možnost získání finančních prostředků na rozvoj informačních technologií.

Odbor informatiky KrÚ právě připravuje poslední dva grantové programy pro rok 2006. Prvním z nich je program Metropolitní sítě, který je zaměřený na zlepšení a zrychlení vzájemné komunikace mezi zúčastněnými subjekty, na rozvoj základní komunikační infrastruktury v regionu prostřednictvím budování širokopásmových sítí a sítí středního dosahu, dále na zpřístupnění kvalitního připojení typu broadband domácnostem v obcích kraje Vysočina. V rámci toho programu budou moci obce a svazky obcí získat příspěvek na základní prvky datových sítí, projektovou dokumentace nebo poplatek za zřízení připojení k internetu.

Druhým programem je Bezpečnost ICT. Cílem tohoto programu je řešení konkrétních témat jako zavedení ochrany ICT obcí, měst a samosprávou zřizovaných organizací v oblasti antivirové, antispamové, antispywarové ochrany, aktualizace OS, síťové bezpečnosti, zálohování, prevence atd. Podpořeny budou projekty, které pomocí softwarových, hardwarových nebo organizačních opatření zvýší úroveň bezpečnosti ICT organizace. Z toho programu budou moci obce, svazky obcí či organizace zřizované samosprávou získat příspěvek na nákup či vývoj bezpečnostního SW a HW, náklady na zpracování bezpečnostního projektu, testování bezpečnosti či vzdělávání zaměstnanců v oblasti ICT bezpečnosti.

„Konkrétní podmínky dosud nejsou závazně stanovené ani oficiálně schválené zastupitelstvem kraje, neprobíhá tedy sběr žádostí! Pouze se snažíme upozornit obce a jejich organizace na možnost získání příspěvku z těchto plánovaných programů, aby měli možnost s těmito částkami počítat ve svých rozpočtech a včas se mohli připravit na podání svých žádostí. Pro jejich podání bude tentokrát ponecháno méně času, abychom je stihli včas vyhodnotit a podepsat smlouvy ještě v prosinci 2006. „ uvedl Petr Pavlinec, vedoucí odboru informatiky KrÚ.

Více informací Martina Rojková, odbor informatiky, tel. 564 602 341, e-mail: rojkova.m@kr-vysocina.czLípa na hradu Sádek se stala Stromem roku 2006


Rekordní počet hlasujících a napětí do poslední chvíle provázely letošní finále ankety Strom roku 2006, kterou pořádá program Strom života Nadace Partnerství. Nejsympatičtějším stromem se nakonec stala Lípa na hradu Sádek u Třebíče, pro kterou hlasovalo téměř 12 tisíc lidí. Titul během Koncertu pro stromy převzal Lubomír Lampíř z vinařství pod hradem Sádek, který spolu se svými kolegy lípu do ankety přihlásil. Do hlasovací akce se zapojil i kraj Vysočina, který na půdě svého úřadu nabídl k hlasování podpisové archy.

„Kromě titulu Strom roku 2006 a ceny od společnosti Arboeko získala sádecká lípa i poukaz na odborné ošetření od zahradnické společnosti Eden. Vybrat si ho ale bude moci až na jaře, kdy končí období vegetačního klidu, nyní je již na ošetření pozdě“, vypočítává Klára Slámová z programu Strom života Nadace Partnerství. Všechny stromy z finálové dvanáctky budou rovněž označeny plaketou, která připomíná jejich účast v letošním finále ankety. „Zájem o anketu Strom roku stále roste. V letošním pátém ročníku se do hlasování zapojilo přes 50 tisíc lidí, což je zhruba o 15 tisíc více než vloni. Do sbírky Strom života se tak díky zájmu hlasujících podařilo nashromáždit více než 200 tisíc korun, které budou využity na výsadbu nových stromů“, komentuje výsledky Slámová. Například v loňském roce byly z výtěžku ankety vysázeny stromy v Brně, Valticích a Jeseníku nad Odrou.

Lípu na hradu Sádek nominovali do ankety Strom roku místní vinaři a děti ze základní školy, která na hradě sídlí. Na podporu svého stromu uspořádali v čele s panem Lubomírem Lampířem mohutnou kampaň, během níž zvali na hrad děti z okolních základních škol a sháněli podpisy od Brna po Jihlavu. Jen díky jejich hlasům přibylo do sbírky Strom života úctyhodných 37 tisíc korun. „Je skvělé, jak se lidé na Vysočině umí nadchnout pro dobrou věc. Dokážeme táhnout za jeden provaz a každý pomůže, jak jen dokáže. Mám obrovskou radost, že tento strom, pod kterým se nachází jediná vinařská oblast na Vysočině vyhrál. Stane se jistě dalším atraktivním turistickým cílem v našem regionu,“ vyjádřila svou radost i náměstkyně hejtmana kraje Vysočina Marie Černá.

Umístění finalistů ankety Strom roku 2006
1. místo Lípa u hradu Sádek (Kraj Vysočina) 11 785 hlasů
2. místo Lípa na platořské návsi (Plzeňský kraj) 11 738 hlasů
3. místo Vojtěchův dub (Královehradecký kraj) 7 907 hlasů
4. místo Jasan pana Šolce (Karlovarský kraj) 4 358 hlasů
5. místo Bzenecká lípa (Jihomoravský kraj) 3 829 hlasů
6. místo Dub u Sušanky (Moravskoslezský kraj) 3 241 hlasů
7. místo Švábenický dub (Jihomoravský kraj) 2 150 hlasů
8. místo Slanická lípa (Jihočeský kraj) 2 116 hlasů
9. místo Lípa Johany z Rožmitálu (Středočeský kraj) 2 069 hlasů
10. místo Lípa z Moravského Berouna (Olomoucký kraj) 1 020 hlasů
11. místo Varnsdorfská hruška (Ústecký kraj) 371 hlasů
12. místo Vendolská lípa (Pardubický kraj) 99 hlasů

Jitka Svatošová, tisková mluvčí krajského úřadu, tel.: 724 650 123, e-mail: svatosova.j@kr-vysocina.cz
Více informací Klára Slámová, program Strom života Nadace Partnerství, tel.: 542 422 781, gsm: 605 116 723, e-mail: klara.slamova@ecn.cz


  • Zavřít

  • © 2002 Krajský úřad kraje Vysočina    Žižkova 57, 587 33   Jihlava    webmaster@kr-vysocina.cz