Tiskové zprávy kraje Vysočina ze dne 18.1.2008

Hejtman navštívil v Ledči nad Sázavou i podzemí

Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil navštívil 17. ledna Ledeč nad Sázavou.

Atraktivní zvláštností byla při návštěvě hejtmana Miloše Vystrčila v Ledči návštěva Šeptouchovské jeskyně. Tuto přírodní zvláštnost zatím běžný občan nemůže navštívit, ale ledečská radnice usiluje o její zpřístupnění veřejnosti, i když náklady by nebyly malé. „Teď je ten správný čas, kdy by se mohlo podařit získat na úpravy evropské peníze,“ komentoval tuto prohlídku hejtman. „A jistě by to přispělo k zatraktivnění krásné a zajímavé Ledče, k doplnění její potencionálu jako turistického cíle.“

Po přivítání starostou města Stanislavem Vrbou a diskusi s radními a úředníky města navštívil hejtman gymnázium, kde si prohlédl několik učeben a přislíbil spolupráci kraje na možné rekonstrukci sálu gymnázia. Při pracovním obědě s představiteli ledečských firem, institucí a radními města se Miloš Vystrčil zajímal o jejich problémy, k nimž vyjádřil svůj názor. Kromě jiného se diskutovalo o problémech lékařské pohotovosti. „Prostředky jsou omezené a chceme zkvalitnit podmínky pro záchrany životů – tedy pro záchranku – na úkor třeba sobotního léčení chřipky na pohotovosti,“ shrnul delší diskusi hejtman. Hovořilo se také o stavu ledečského hradu. „Hrad dobře znám a mrzí mě jeho stav, takových památek není u nás moc, bohužel jeho stav vyžaduje obrovského prostředky na opravu. Pokusím se zprostředkovat pomoc státu,“ řekl Miloš Vystrčil. V závěru návštěvy města si hejtman prohlédl zimní stadión a výrobní prostory firmy Kovofiniš KF s.r.o.

Jan Kaleta, odbor sekretariátu hejtmana, tel.: 564 602 142

Hejtman Miloš Vystrčil se starostou Ledče nad Sázavou Stanislavem Vrbou si vyzkoušeli při návštěvě gymnázia i návrat do školních let v lavicích mezi studenty.

Krajské zastupitele budou sledovat kamery

Už v polovině února kraj Vysočina spustí další novinku v poskytování služeb veřejnosti a opět podpoří svou dlouhodobou snahu být veřejnosti co nejblíže. 12. února bude na internetu dostupný přímý video-přenos ze zasedání krajského zastupitelstva. Po zvukových záznamech z jednání zastupitelů se tak jedná o další krok kraje směrem k občanům, aby zásada maximální otevřenosti krajských aktivit byla i nadále prakticky naplňována.

V loňském roce se odbor informatiky krajského úřadu stal partnerem v projektu eParticipate spolufinancovaného programem eTen. Rozpočet projektu je celkem 2,8 milionů korun s tím, že polovina nákladů je hrazena evropskými fondy. V rámci eParticipate bylo pořízeno speciální přenosové zařízení a instalovány celkem tři videokamery v jednacím kongresovém sále kraje. „Přenosové zařízené je mobilního charakteru, což by v budoucnu mělo umožnit realizaci podobných aktivit nejen v rámci krajského úřadu, ale také například v těch městech a obcích Vysočiny, které projeví zájem svým občanům takovou službu poskytnout,“ uvedl k technologii krajský radní pro informatiku Jaroslav Hulák.

Projekt eParticipate umožní kraji Vysočina nejen realizovat videopřenosy z jednání zastupitelů, ale také využít zkušeností z Velké Británie, Irska, Itálie, Španělska, Dánska nebo třeba Slovenska, kde již s touto technologií několik let pracují. V budoucnu by tak měla být forma komunikace kraje s občany nejen „jednosměrná“ formou zveřejnění přenosů, ale „obousměrná“ – tedy s možností reakcí na právě probíhající jednání. Zajímavostí zvolené technologie je fakt, že kamery nejsou fyzicky obsluhovány. Objektiv přenosové techniky se vždy střídavě zaměří na řečníka, kterému je v systému uděleno slovo. Vše bude tedy ovládáno jedním klikem předsedající osobou – v případě kraje Vysočina tedy hejtmanem. „Vysočina je prvním krajem, s největší pravděpodobností i úřadem u nás, který tuto ojedinělou technologii pro svou práci využije,“ uvedl Václav Jáchim z krajského odboru informatiky.

Zbývá ještě dodat, že součástí aktivit by měla být kromě přenosu a archivace záznamů z jednání krajského zastupitelstva také modernizace hlasovacího systému zastupitelů a jeho integrace s přímým přenosem na internetu. Tato možnost je plánována na závěr roku 2008.

Odkaz na přenos ze zasedání zastupitelstva bude 12. února zveřejněn na krajských webových stránkách www.kr-vysocina.cz.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí krajského úřadu, tel.: 724 650 123
Více informací Václav Jáchim, odbor informatiky, tel.: 564 602 346