Tiskové zprávy kraje Vysočina ze dne 15.6.2007

Vysočina mezi nejlepšími projekty Evropy

Ve dnech 13. – 15. června 2007 se zástupci kraje Vysočina zúčastnili výroční konferenci IANIS+ ve španělském Bilbau. Konference byla zaměřena mj. na podporu využívání ICT v souvislosti s rozvojem regionu, tematické skupiny se zabývaly otázkami infrastruktury, eGovernmentu, eLearningu, Indikátorů a Benchmarkingu, eBusinessu a eHealthu.

V pátek 15.6.2007 představil ředitel sekce eGovernment z DG Information Society and Media, pan David Broster, nový portál Evropské komise, který obsahuje příklady nejlepších praxí v oblasti eGovernmentu napříč celou Evropou. V databázi, která obsahuje přibližně 300 projektů, je osmi projekty zastoupena i ČR, přičemž za velký úspěch považujeme tu skutečnost, že 6 z těchto osmi projektů je řešeno v kraji Vysočina.

Konkrétně se jedná o tyto projekty:
- ICT grantové programy kraje Vysočina
- GIS aplikace „Dopravní informace“
- Technická infrastruktura integrovaného záchranného systému kraje Vysočina
- Regionální páteřní optická telekomunikační síť ROWANet
- Kevis – krajský evidenční systém
- ePUSA – elektronický portál územních samospráv

Databáze projektů je k dispozici na www.epractice.eu

Více informací: P. Pavlinec, odbor informatiky, tel. 564 602 114, e-mail: pavlinec.p@kr-vysocina.cz

Festival Arts&film 2007 a Vojtěch Jasný okouzlili Telč

Film Šumná města – Znojmo získal hlavní cenu třetího ročníku mezinárodního festivalu filmů o umění Arts&film 2007 v Telči. Toto dílko ze známé série České televize „porazilo“ 234 filmů z 36 zemí, které se v tomto rekordním počtu festivalu zúčastnily. Cenu za nejlepší kameru dostal kameraman Richard Špůr za film Krajina tajemství. V kategorii výtvarné umění porota ocenila rumunský film The Escape from the Body, kategorii architektura a design vévodil film z magazínu České televize Styl – Lofty. Režisérka Olga Špátová uspěla v kategorii hudba, divadlo, film a tanec s portrétem zpěvačky Radúzy.

K zájmu o letošní festival přispěla i obnovená premiéra filmu Až přijde kocour, který natočil v Telči v roce 1962 Vojtěch Jasný a jenž posléze úspěšně oblétl celý svět. Happeningově pojatý úterní večer s „Kocourem“, retrospektiva Jasného filmů z emigrantského německého období i prezentace jeho amerického dokumentu o Miloši Formanovi – to vše přidalo festivalu na atraktivitě i příjemné atmosféře.

Ale především to byla účast samotného Vojtěcha Jasného na celém festivalu. Jeho osobnost i po osmdesátce vyzařuje energii a jistou magičnost. Opakovaně se světově proslulý režisér vyznával ze svého vztahu k Vysočině. „Telč, to je genius loci, chci s vámi spolupracovat, dokud budu živ," řekl při obnovené premiéře „Kocoura“. A v dalších svých projevech připomínal: „Telč a Bystré na Vysočině a New York v Americe jsou místa, kde jsem mohl natočit své nejlepší filmy, v Telči a Bystrém jsem navíc našel skvělé až svaté lidi, v Jihlavě zase dělá Marek Hovorka festival dokumentů – to je veliká kvalita. Navíc tu máte i politiky, kteří mají duši,“ narážel na bývalé telčské starosty Václava Jehličku, současného ministra kultury, a nynějšího hejtmana Miloše Vystrčila i současného starostu Romana Fabeše, kteří dílo Vojtěcha Jasného vyznamenali několika různými oceněními, mimo jiné čestným občanstvím města Telče. „Konečně jsem se dočkal uznání nejen ve světě, ale i ve své vlasti,“ vyjádřil se dojatý režisér a dodal: „Pokud budu zdravý, vrátím se na Vysočinu s kamerou.“

Jan Kaleta, odbor sekretariátu hejtmana, tel.: 564 602 142

Starosta Telče Roman Fabeš, režisér Vojtěch Jasný, herečka Emília Vašáryová, ministr kultury Václav Jehlička a hejtman Miloš Vystrčil při vernisáži výstavy.
Večerní happening v kocouřím duchu v Telči.